Распродадени се влезниците за балетот „Клеопатра“ на Македонската опера и балет чиј ансамбл утревечер ќе гостува во Битола.

Археолошкиот музеј, кој беше отворен во октомври 2014 година, располага со над 8.000 артефакти.

Згодната Тејана Тејлор, дефинитивно е единствената фитнес инспирација што ви треба, за да го создадете телото од соништата.

Премиерата на балетската претстава „Клеопатра“, која требаше да се одржи на 17 ноември во Македонската опера и балет (МОБ), е презакажана за19 ноември со почеток во 20 часот.

My Room Project е дело на талентираниот јужноафрикански фотограф Џон Таквреј.

Во чест на Мајка Тереза синоќа во црквата „Свети Станислав“ во Рим свечено беше отворена изложбата „Мајка Тереза – светицата од Скопје, светицата на светот“.

„Crystal Universe"  е името на интерактивната изложба во Токио, која со своите визуелни модификации ги воодушевува посетителите.

Во сабота, на 2 јули, со почеток во 11 часот, ќе биде отворена изложбата  „Дојран ресорт“, составена од големи паноа со модни фотографии поставени на шеталиштето долж Дојранското Езеро.

За времетраењето на Мајските оперски вечери, во холот на Македонската опера и балет ќе биде поставена изложба на портретни фотографии „AccessAbility“ од фотографот Маркус Марчетиќ, продуцирана од Шведскиот институт.

Денес, Музејот на Македонија ќе ги отвори своите постојани поставки за посетителите без наплатување на билети, одбележувајќи го 18-ти Мај, Меѓународниот ден на музеите.

 

Save

Следете нè