„Госпоѓа министерка" вечер по 150-ти пат ќе биде изведена во Македонскиот народен театар.

Во рамки на мини турнејата во Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија, Драмски театар вчеравечер пред загрепчани ја изведе претставата „Генетика на кучињата”,  по текст на Венко Андоновски и во режија на Дејан Пројковски.

Во рамките на Проектот „Скопски летен ритам“, продолжуваме со богатата содржина за жителите, минувачите и посетителите на Скопје.

На малата сцена на Македонскиот народен театар вечер премиерно ќе биде изведена камерната претстава „Брачна игра“ по текст на Едвард Олби, која е прва режија на актерот Тони Михајловски.

Со скопската премиера на претставата „Ајнштајновите соништа“ во режија на Слободан Унковски вечер ќе биде отворено Кино Култура-Центар за современи изведувачки уметности и современа култура.

Танц фест во копродукција со Македонскиот народен театар на 9 ноември со почеток во 20 часот ви го претставува танцовиот спектакл „Конфучие“.

Театарот е уметност која обединува. Тој е најстарата форма на уметничко изразување и уметност на мигот, кој никогаш не се враќа назад.

 

Save

Следете нè