Верен на својата публика, клубот Сектор 909 ги исполнува очекувањата за оваа сезона.

Славиме и се радуваме за сите 100.000 фанови на Мајка ти и Татко ти.

Утре - сабота, 14.11.2015 година, со почеток во 20:00 часот во Македонската опера и балет ќе се изведува најпопуларната оперска претстава во три чина, „Травијата“ на Џузепе Верди.

Со драго срце во нашата култур бар рубрика, ве известуваме дека од вечерва „Сектор 909“ се враќа на мапата на скопскиот клупски живот.

Во зградата на бизнис центарот „Орка Холдинг“ се отвори Центарот за современа уметност - „Арт Скопје“.

Македонската Опера и Балет го најави отворањето на новата оперска сезона 2015/16 за 9-ти октомври (петок)  со изведбата на операта „Магбет“ од Џузепе Верди.

Скопјани повторно ги очекува богата целодневна програма со бројни културни настани, какви му доликуваат на Скопје и на оваа ноќ, која полека прерасна во урбана скопска традиција.

На иницијатива на обожавателите на Тоше Проески  на плоштадот Македонија во Скопје на 5 октомври со почеток од 19 и 30 часот, по 8-ми пат ќе се одржи традиционалниот музички хепенинг „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше”.

По повод Светскиот ден на срцето,  во вторник, на 29-ти септември ќе се одржи хуманитарен концерт „Денот на Срцето“, на школката во Градски парк Скопје со групата „The Walkers” (која неодамна дебитираше на „Охрид фест“ со песната „Јас и Ти“) и со други настапувачи.

Денес со почеток во 12 часот, по повод новата учебна година во Македонската Опера и Балет ќе се одржи популарната претстава за деца „Петар Пан“.

 

Save

Следете нè