Со огромно задоволство Ви го претставуваме Fashion & Lifestyle Expo 2016, каде врвниот дизајн, модата, технологијата и добриот вкус се спојуваат на едно место!

Навидум едноставната приказна за доброто и злото, за суровоста и бездушноста победена од љубов, Џакомо Пучини, Џузепе Адами и Ренато Симони ја преточиле во едно име Турандот.

Tрадиционално, по 17-ти пат, на 19-ти март, во хотелот „Александар палас“,  ќе се одржи, во организација на здружението за културна соработка „Јохан Штраус”, а под покровителство на амбасадата на Република Австрија во Македонија.

Во галерискиот простор на НЛБ Тутунска банка вечерва, први март, ќе биде отворена изложба на фотографии од Катја Штркова со наслов „Во текстури”.

На малата сцена на Македонската опера и балет вечерva ќе биде изведена театарската претстава „Неверство“ од Харолд Пинтер, во режија на Влатко Павлески и продукција на Прима Данца.

Вечерва во 20 часот, на репертоарот во Македонската опера и балет е романтично -фантастичниот балет во два чина "Жизел".

Педесет и осмото издание на „Греми“ наградите му припадна на најголемиот победник на овогодишното доделување, на раперот од Лос Анџелес, Кендрик Ламар.

Викендот кој измина Capitol Mall го посветија на љубовта. Под мотото „Во нашето срце има љубов за сите” тие заедно со Orange Kids Club, Прима Данца и бендот John Doe, подготвија одлична програма за посетителите од сите возрасти.

Како и минатата година, така и оваа, викендов кој следува Capitol Mall го посветуваат на љубовта. Под мотото “Во нашето срце има љубов за сите” подготвија одлична програма за посетителите од сите возрасти.

По повод денот на вљубените и виното , на 13 февруари, во сабота, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена популарната кантата „Кармина Бурана“, од германскиот композитор Карл Орф.

 

Save

Следете нè