Енрике Иглесијас - кралот на латино-поп музиката,  вечер во ВИП Арената во СЦ „Борис Трајковски“ ќе одржи концерт во рамки на неговата светска турнеја насловена „Секс енд Лав“ (Sex and Love).

На 21 јуни – првиот ден од летото и Светскиот ден на музиката ќе биде отворена 37-мата манифестација „Скопско лето“.

Оваа година на „Скопје креатива 2016“ учествуваат дизајнери на 34 поп-ап продавници со свои лични изработки на модни додатоци, накит, филигран и предмети за дома.

Многу улични перфморманси, баскер точки и музички настапи и годинава од 10 до 19 јуни на „Баскерфест“.  

Утре, 31 мај, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет, традиционално, за затворање на Мајските оперски вечери, ќе биде  изведена оперската претстава „Аида“ од Џузепе Верди со интернационална солистичка екипа.

Денес, 26 мај 2016, четврток, со почеток во 20 часот, во рамките на 44 Мајски оперски вечери, во Македонската опера и балет ќе биде изведена спектакуларната претстава „Турандот“ на Џакомо Пучини.

Mayday Festival ги отвара вратите на хаус и техно културата во Малешевијата, а ќе се одржи на 14 мај во Градскиот парк во Берово.

По долги години во Скопје журка продуцирана по највисок светски стандард, со врвен артист двигател на електронската сцена.

Вклучете се во акцијата за „Денот на планетата Земја“ на 22 април (петок), која се случува низ целиот свет и покажете ја вашата љубов кон природата со тоа што ќе прегрнете или уште подобро, посадите дрво.

Култните забави на „Анкарска“ 4, продолжуваат да ја негуваат традицијата, а повод и да нема, ќе си најдеме.

 

Save

Следете нè