На 5 октомври од 20 часот на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе се одржи деветтата манифестација „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ која ја организира фан-клубот на Тоше. 

По осми пат, утре во Скопје ќе се одржи манифесттацијата „Напред розово 2016“.

Од 1 до 4 октомври, Скопје сити мол ќе го прославува својот четврти роденден и ќе обезбеди доживувања вредни за паметење.  

Денес, 28ми септември 2016 година, со почеток во 21 часот, на терасата на покривот од катната гаража „Македонска фаланга“ во Скопје ќе се одржи третата по ред изложба со избор на објавени Instagram фотографии од Слободанка Тренчева – Боте, #botovacha.

На малата сцена во Македонската опера и балет вечер ќе биде изведен балетскиот перформанс „Филм” по идеја и кореографија на Саша Евтимова.

Ви пишуваме гледајќи во месечината, ама од охридска страна. Во лутањето низ него кое е секогаш различно уживање, овој пат сме со цел.

Денес започнува фестивалот кој сите со нетрпение го очекуваме - Пиволенд 2016.

Win Music Freedom забавите продолжуваат со првото гостување во Македонија на светскиот суперстар DJ и продуцент Solomun.

Со традиционалното читање на Константиновата „Т`га за југ“ пред Домот на поезијата денеска почнува 55. јубилејно издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата.

Овој викенд, пред големиот македонски празник Илинден, Охрид е градот кој е центарот на сите музички случувања во Македонија.

 

Save

Следете нè