Македонската музичка атракција „Нокаут“ 20 годишнината од нивното постоење го одбележуваат со нова официјална веб страна на бендот.

Композиторот и гитарист со светска кариера Владимир Василевски-Четкар ќе биде прв македонски музичар кој на 3 март 2017 ќе настапи на престижниот Џава џез-фестивал во Џакарта, Индонезија.

Светот се збогуваше со музичката ѕвезда Џорџ Мајкл, кој почина на 53-годишна возраст во својот дом во Оксфордшир.

Култниот бенд „Ганс енд роузес“ за само еден ден продадоа еден милион билети за претстојната европска турнеја закажана за во 2017, пишува списанието „Класик рок“.

Американската хард рок група „Guns N' Roses“ најави дека следната година ќе организира концертна турнеја, во чии рамки ќе има и настапи во Европа.

На „Кастинг талент шоу“ ќе се избираат пејачи за мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески, а специјално напишан за Македонската опера и балет.

Иако веќе подолг период има забрана за македонска и српска музика на сите радио и телевизиски станици во земјава, на некои од пејачите не им пречи да создаваат нови песни и спотови.

Зад аголот на големите случувања, Twelve Moons Of Jazz суптилно се наѕира во нов изглед.

Вчера вечер (13 Октомври) започна првиот ден од 35-тото издание на Скопје Џез Фестивал 2016 година.

На нивно огромно задоволство Digital.Millenium.Artists  ја официјализираат соработката со идолот на сите љубители на рапот - Тони Зен.

 

Save

Следете нè