Музичката формација „Флека“ на својот официјален YouTube канал, го објавија новиот сингл наречен „Метафори“.

Нашата претставничка на Евросонг 2017 Јана Бурческа, со одличен настап ја претстави Македонија и на големо изненадување на сите објави дека е бремена.

Македонската претставничка на годинашниот избор на песна на Евровизија, Јана Бурчевска вечерва со песната „Dance alone“ ќе настапи на втората полуфинална вечер што ќе се одржи во Киев, Украина.

Македонскиот пијанист Симон Трпчески најавува светска премиера на неговиот најнов проект со музика од Македонија, насловен „Македонисимо“, која ќе се случи на 18 мај на Фестивалот во Лудвигсбург, Германија.

Џез-музичарот Владимир Василевски-Четкар в петок, 3 март, ќе настапи на џез-фестивалот „Џава“ во Џакарта, кој е меѓу најпознатите музички фестивали во светот и најголем џез-фестивал во јужната хемисфера.

Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на нашиот Тоше Проески ќе се одржи на 10 март во Македонската опера и балет.

Од вчера е тргната забраната за емитување на македонска музика од репертоарот на Здружението за заштита на авторските права, соопшти ЗАМП.

Само неколку стотици фанови, пријатели и новинари ја имаа привилегијата да присуствуваат на интимниот целовечерен концерт на НОКАУТ во Станица 26, со кој и официјално групата го означи стартот на турнејата низ Македонија во чест на 20-от роденден на бендот.

Музичките ѕвезди Тејлор Свифт и Зејн Малик го објавија видео записот за нивниот прв дует „I Don't Wanna Live Forever“.

Денот на раѓањето на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески, 25 јануари, ќе биде одбележан со изложба на досега необјавени фотографии со неговиот лик.

 

Save

Следете нè