Саемот на книга годинава ќе се одржи во салата на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ бидејќи Скопскиот саем веќе не работи, информира денеска Министерството за култура, како покровител на манифестацијата.

Националната Универзитетска библиотекла „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска ќе го одбележи Светскиот ден на книгата и авторското право.

Ново истражување на Универзитетот „Јејл“, направено со 3.635 Американци на возраст од над 50 години, покажува дека читањето книги може да го продолжи животот на луѓето за околу 12 години.

Издавачката куќа „Темплум“ до 29 декември во ГЕМ клубот во Старата чаршија организира Мал новогодишен саем на книги.

Пријателите ме изненадија со дизајнирана персонална ФОТО КНИГА  со незаборавни мигови од нашето дружење.

Новата книга на Џоана Кетлин Роулинг „Хари Потер и опседнато дете“ и покрај тоа што ќе се најде во рацете на читателите на 31 јули, веќе има најголема продажба во САД, објави  издавачот „Барнс енд Ноубл“.

Икона на стилот и единствена модна новинарка со 30-годишна кариера, Снежана Јанчкоска Богдановска – Сани, на 2-ри април, сабота, во 18 часот, во рамките на Модниот викенд Скопје, во салонот „Порше“, ќе ја промовира првата модна книга во Македонија.

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го објави трилерот мистерија „Бавната смрт на Лусијана Б.“ од најпопуларниот современ аргентински писател, Гилјермо Мартинес.

Книгата е дрска и убедлива, сигурен триумф на фантазијата. Романот „Макунаима“ има ненадминато место во бразилската литература, велат од издавачката куќа.

Клубот „Матица“ од утре до 31 јануари ќе го  организира 17-от зимски саем на книга „Книга во секој дом“, кој годинава е збогатен со новиот слоган „Купи и прочитај книга, остави нешто зад себе“.

 

Save

Следете нè