Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

По третпат, „Игра на тронови” ја доби наградата Еми во оваа категорија.

Списанието „Форбс“ ја објави листата актери кои оствариле најголема заработка изминативе 12 месеца, а првото место го зазеде Џорџ Клуни.

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски.

Филмот „Црниот пантер“ на режисерот Рајан Куглер влезе во историјата како едно од остварувањата со најголема заработувачка во текот на вториот викенд од прикажувањето – 108 милиони долари.

Десетта година по ред Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал, којшто годинава зема една поширока децентрализирана форма.

Контроверзниот шпански режисер Педро Алмодовар, ќе претседава со жирито на 70-от Филмски фестивал во Кан, кој ќе се одржи од 17 до 28 мај.

Музичката ѕвезда Ријана им се придружи на актерките Сандра Булок и Сара Паулсон во Њујорк, каде заедно снимаа сцена од „Ocean Eight“.

Американската Академија за филмски уметности и наука ги соопшти номинацииза наградата Оскар во 24 категории.

Српскиот филмски режисер, Емир Костурица наскоро планира да отвори училиште за режија и глума.

 

Save

Следете нè