На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски.

Филмот „Црниот пантер“ на режисерот Рајан Куглер влезе во историјата како едно од остварувањата со најголема заработувачка во текот на вториот викенд од прикажувањето – 108 милиони долари.

Десетта година по ред Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал, којшто годинава зема една поширока децентрализирана форма.

Контроверзниот шпански режисер Педро Алмодовар, ќе претседава со жирито на 70-от Филмски фестивал во Кан, кој ќе се одржи од 17 до 28 мај.

Музичката ѕвезда Ријана им се придружи на актерките Сандра Булок и Сара Паулсон во Њујорк, каде заедно снимаа сцена од „Ocean Eight“.

Американската Академија за филмски уметности и наука ги соопшти номинацииза наградата Оскар во 24 категории.

Српскиот филмски режисер, Емир Костурица наскоро планира да отвори училиште за режија и глума.

Мјузиклот на Демијан Шазел, „Ла ла ленд“ победи во категоријата „мјузикл или комедија“ на синоќешното доделување на годинешните награди „Златен глобус“.

Култната серија „Вил и Грејс“, која во периодот од 1998 до 2006 година не засмеуваше во осум сезони, повторно ќе се врати на малите екрани и тоа со десет нови епизоди.

Магазинот „Variety“ објави дека Актерот Рајан Гослинг ќе го игра Нил Армстронг, првиот човек на што стапна на Месечината, во филмот „Првиот човек“.

 

Save

Следете нè