Промената на вообичаеното време за оброк, новата средина, различните зачини и навики во местото каде што патувате, како и предолгото седење, може да влијае на функционирањето на вашиот метаболизам.

Кога држиме диета, основно правило е елиминирање на јаглехидратите од исхраната, но за време на летото, искушението е поголемо затоа што на секој чекор гледаме ладилници со сладолед и со други слатки.

Ова се некои од најчестите предрасуди на луѓето кога е во прашање проблемот со алкохолот.

Практичен трик кој ќе ви заштеди многу време и нервози во кујната. За подготвување на вашите омилени рецепти, а особено на десерти најчесто потребно е жолчката од јајцето да се оддели од белката.  

Совршено сварени јајца, на кои можете да ја искажете вашата креативност за декорирање, се сон на секоја домаќинка. 

Вапсувањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во христијанскиот свет.

Медитеранската кујна важи за една од најздравите и со незаменлив и одличен вкус. 

Многу жени, посебно оние опседнати со својот изглед, прават грешка и го прескокнуваат појадокот.

Тоблероне е класично чоколадо во интересно пакување кое поголемиот број од вас, барем еднаш го вкусиле, а има свои бројни обожаватели во светот.

Научниците од Универзитетот во Канада открија дека ресвератролот, состојка која се наоѓа во црвеното вино, има исто дејство на нашиот организам, како еден час вежбање. 

 

Save

Следете нè