Производите како што се сирењето, павлаката и путерот најчесто важат за едни од виновниците за срцевите заболувања.

Центарот за иновации „Јавна соба“  преку организирани кулинарски презентации, вечер под водство на Холанѓанецот Пол Хотхаузен  овозможува првпат во Македонија да се дегустираат специјалитети од Холандија, земја во која се јаде здрава храна базирана на зеленчуци, риба и месо.

Италијанскиот McDonald’s го збогати своето мени со новиот Нутела Бургер, кој го доби името „Sweety con Nutella".

Десеттиот фестивал на виното „Вино Скоп 2016“ од денеска до 2 октомври ќе се одржува на плоштадот „Мајка Тереза“ или платото пред МОБ.

Новоотворениот музеј на сладоледот во Њујорк, на посетителите ќе им понуди балони што се јадат, чоколадна сала, базен со разнобојни украси за јадење и декорации на колачи.

Денеска се одбележува Светскиот ден од најслатката зависност - неговото Височество чоколадото.

Секоја година околу 275 илјади луѓе одат на разгледување на оригинална дестилерија каде славниот Џек Даниел го произведувал популарното виски „Џек Даниелс" уште од 19 век.

Кралицата Елизабета II неодамна наполни 90 години, а нејзиниот поранешен готвач Џон Хигингс откри која е нејзината омилена храна.

Богатата кинеска географија и историја одекнуваат низ полифонијата на кинеската кујна.

И овој  Св. Валентин , Moët & Chandon Rose воодушевува со својата  креативност. Месецот  на љубовта е полн со посебни моменти кои навистина може да бидат розови, блескави и пенливи.

 

Save

Следете нè