Брендот Стоби Флипс оваа година слави 40 години постоење. По повод одбележувањето на нивниот јубилеј, компанијата „Витаминка“ креираше видео со кое е прикажано лансирање на македонскиот бренд во вселената.

Чоколадните производи никогаш не би требало да се чуваат во фрижидер – смета кулинарскиот критичар и експерт за чоколадо, Лук Овен.

Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?!

Општина Гази Баба денеска ќе ја организира 11-тата тортијада „Слатка мистерија 2017″ на која ќе учествуваат слаткарници и ресторани кои професионално изработуваат торти, но и заинтересирани граѓани во категоријата аматери.

Според најновото истражување на Универзитетот од Оксфорд, извршено над 2.254 лица постари од 18 години, се покажа дека алкохолот ги прави луѓето посреќни.

Њујоршкиот ресторан „Industry Kitchen“ во своето мени нуди пица која чини 2.000 долари.

Производите како што се сирењето, павлаката и путерот најчесто важат за едни од виновниците за срцевите заболувања.

Центарот за иновации „Јавна соба“  преку организирани кулинарски презентации, вечер под водство на Холанѓанецот Пол Хотхаузен  овозможува првпат во Македонија да се дегустираат специјалитети од Холандија, земја во која се јаде здрава храна базирана на зеленчуци, риба и месо.

Италијанскиот McDonald’s го збогати своето мени со новиот Нутела Бургер, кој го доби името „Sweety con Nutella".

Десеттиот фестивал на виното „Вино Скоп 2016“ од денеска до 2 октомври ќе се одржува на плоштадот „Мајка Тереза“ или платото пред МОБ.

 

Save

Следете нè