Варвара е името на тигарот, кој цели 12 години живеел во циркус, во премногу мал кафез.

На вториот по ред „Dog Fest“ во Белград, кој се одржа овој викенд, е склучен првиот брак меѓу две кучиња.

Денеска, 4-ти октомври, се одбележува Светскиот ден на животните за подигање на статусот на животните и со цел да се подобрат нивните стандарди  и  благосостојбата  во целиот свет.

Во пресрет на светскиот ден на животните, хуманитарното здружение Есма и Стево Теодосиевски организираат базар "Се за нашите миленици" на 03 и 04 октомври 2015 во Хотел Континентал.

 

По повод светскиот ден на животните, Ramstore Mall ве повикува на уште едно интересно дружење. На 4ти Октомври (недела) со почеток во 11 часот ќе се одржи дефиле на миленици.

Гус и Рози се преслатки брат и сестра од расата јоркширски териер. Тие се мегапопуларни на социјалните мрежи и имаат многубројни следбеници и фанови.

Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ го отвори првиот Центар за хуманост и борба против насилството врз животните во Република Македонија.

 

Научниците секојдневно се обидуваат да соберат што повеќе факти што би ги препишале на теоријата за односот помеѓу човекот и кучето, односно дека кучињата се навистина најдобриот пријател на човекот.

Истражувачи од Универзитетот во Вашингтон објавија фотографии од животно забележано за прв пат во 30 години, пишува Huffington Post.

Пред неколку дена јавноста имаше можност да се запознае со десетте новородени панди во Центарот за размножување на панди во Кина.

 

Save

Следете нè