Кампањата која е дело француската фондација за заштита на животните „30 Millions d’Amis“, ќе ви ја докаже безусловната љубов на кучињата кон сопствениците.

Грижата за кучињата, освен основните потреби, подразбира и редовна посета на нивниот фризер - грумер.

Пред 12 години, пит булот Бринкс бил напуштен и талкал низ улиците на Бруклин, кога Џон го нашол и решил да го згрижи.

Познато е дека мачките не сакаат вода, но кога е во облик на голема топка мраз таа може да биде забавна за нив.

Сладолед, пиво за кучиња и грицки, за одмор од соништата на вашето куче, во првиот бар за миленици на плажа во Хрватска.

Според најновото истражување, поголемиот дел од кучињата повеќе сакаат да ја слушаат песната „Single ladies" на Бијонсе и другите модерни звуци, отколку „Малата ноќна музика" на Моцарт и класичните композиции.

Банка во Нов Зеланд, на своите вработени им овозможува платено боледување, во случај да им се разболи домашното милениче.

Германската фотографка  Џули Мари Вернер на своето патување во  Шпанија сретна едно напуштено куче. Кога таа го видела како копа низ нејзиното ѓубре, веднаш се заљубила во него.

Ова е место каде што, во прилог на доброто кафе и чај може да дружите со кучиња од околните засолништа и да вдомите едно од нив.

Со тажно срце ви ја пренесуваме трогателната приказната, за судбината на кучето Зола. Толку многу луѓе, но ретко кој е човек.

 

Save

Следете нè