На југоисточниот брег на Бразил живее пензионираниот рибар Жоао Переира де Суз, кој негува прекрасно пријателство со пингвин.

Необичното пријателство меѓу дивите животни животните секогаш буди интерес и ги изненадува луѓето. Едно од таквите е забележано во засолништето за животни „Noah's Ark“ во Џорџија.

Жирафа чија кожа е скоро цела бела, стана главна атракција на националниот парк Тарангире во северна Танзанија.

За пандите дефинитивно зимата е омиленото годишно време. Џиновската панда по име Tian Tian и се израдува на снежната прекривка во нејзиниот дом, зоолошката градина во Вашингтон.

Зоолошката градина во Братислава од неодамна може да се пофали дека во неа живеат и модни дизајнери.

Веселата игра на малото поларно мече во зоолошката градина во една провинција на Кина, беше прекината со неговото паѓање во водата.

Варвара е името на тигарот, кој цели 12 години живеел во циркус, во премногу мал кафез.

Истражувачи од Универзитетот во Вашингтон објавија фотографии од животно забележано за прв пат во 30 години, пишува Huffington Post.

Пред неколку дена јавноста имаше можност да се запознае со десетте новородени панди во Центарот за размножување на панди во Кина.

 

Save

Следете нè